ISAP-Cesty do Evropské unie
Informační systém pro aproximaci práva
Portál ISAP > Data pro veřejnost > Cesta do Evropské unie > Program podpory podnikání v památkových rezervacích a zónách - REGENERACE

Databáze Cesta do Evropské unie

Detail


Odbor kompatibility
s právem EU Úřad vlády ČR
Databáze č. 16
Cesta do Evropské unie
 Cesta do Evropské unie
Svazek :17. Regionální programy podpory malého a středního podnikání na rok 1999
Část :REGENERACE
Kapitola :Program podpory podnikání v památkových rezervacích a zónách - REGENERACE

Text:Zadavatel programu: Ministerstvo pro místní rozvoj

Realizátor programu: Českomoravská záruční a rozvojová banka, a.s.

1. Předmět a účel podpory

Cílem programu je podpora rozvoje malého a středního podnikání v městských památkových rezervacích (MPR), památkových rezervacích (PR) vesnického typu, městských památkových zónách (MPZ) a památkových zónách (PZ) vesnického typu v České republice a v objektech zapsaných v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky. Záměr jejich oživení vychází z Programu regenerace MPR a MPZ schváleného usnesením vlády ČR č. 209/1992 a Programu obnovy vesnice projednaného vládou ČR dne 29.5.1991. Podporovány budou projekty, které jsou v souladu s požadavky orgánů památkové péče a schválené orgány památkové péče.

2. Podmínky přístupu k programu

2.1. Vymezení příjemců podpory

Program je určen pro podporu vzniku a rozvoje malých podniků na vymezeném území MPR, MPZ, PR a PZ. O zařazení do programu může požádat jakýkoli podnikatelský subjekt se sídlem na území České republiky s počtem zaměstnanců menším než 50 osob v době podání žádosti, jehož podnikatelský projekt bude v souladu s požadavky orgánů památkové péče. Malé podniky, zařazené do programu, musí splňovat kritérium nezávislosti, tj. 25% nebo více kapitálu těchto podniků nebo hlasovacích práv nesmí vlastnit jeden podnik nebo společně několik podniků s 250 a více zaměstnanci.

Pokud je součástí podnikatelského projektu nákup další již existující provozní jednotky, započítávají se její zaměstnanci do počtu zaměstnanců žadatele o podporu.

2.2. Kritéria programu

Rozhodujícím kritériem je soulad podnikatelského záměru s městským programem regenerace MPR a MPZ nebo s Programem obnovy vesnice, vyjádřený kladným stanoviskem obecního úřadu a podepsaný statutárním zástupcem obce, resp. městské části se samostatným programem regenerace MPR a MPZ. Podnikatelský záměr musí být realizován v některé památkové rezervaci nebo zóně vyjmenované v příloze programu nebo v objektech zapsaných v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky. Začlenění objektu v uvedeném seznamu potvrzují referáty kultury příslušného okresního úřadu.

Projektová dokumentace potřebná k rekonstrukci památkových objektů sloužících k podnikání musí být v souladu se zákonem č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči. Závazné stanovisko k tomu vydá příslušný výkonný orgán státní památkové péče.

Neopomenutelnou podmínkou je vytvoření alespoň 2 trvalých nových pracovních míst do 1 roku po poskytnutí podpory (podepsání smlouvy o podpoře) dokladovaných před každou následující výplatou příspěvku.

2.3. Ostatní podmínky

Maximální výše úvěru činí 20 mil. Kč (při vyšším úvěru se příspěvek počítá pouze z části 20 mil. Kč). Při úvěru nad 10 mil. Kč nutno vytvořit alespoň 5 trvalých nových pracovních míst dokladovaných před každou výplatou příspěvku (jinak se příspěvek počítá pouze z části 10 mil. Kč).

Podpora se poskytuje pouze k úvěrům určeným na nákup know-how, pozemků, budov, strojů a zařízení včetně již existujících a na výstavbu, rekonstrukci a modernizaci nemovitého a movitého majetku bezprostředně souvisejícího s realizací podnikatelského projektu.

Úvěr může být maximálně do 40% jeho celkového objemu použit na zásoby, pohledávky do lhůty splatnosti a na úhradu provozních nákladů bezprostředně souvisejících s realizací podnikatelského projektu.

V průběhu roku lze každému žadateli poskytnout podporu pouze na jeden podnikatelský projekt.

Podpora se vztahuje pouze k úvěrům, na které byla uzavřena úvěrová smlouva nejdéle 6 měsíců před podáním žádosti o podporu.

Podnikatelský projekt musí mít charakter průmyslové, stavební nebo řemeslné výroby, služeb a obchodu, včetně zdravotnických a lékárenských služeb a hromadné osobní dopravy regionálního významu s výjimkou taxislužby.

Musí být jednoznačně vyjasněny veškeré majetkoprávní vztahy související s realizací projektu, a to tak, aby byl zajištěn provoz zařízení v rozsahu předloženého záměru minimálně po dobu poskytování podpory.

3. Druh podpory

příspěvek na úhradu úroků

Program umožní poskytnout podnikatelským subjektům finanční příspěvek ve výši 3 procentního úroku z bankovního úvěru určeného na realizaci podnikatelského projektu. Příspěvek se vyplácí postupně v souvislosti se splácením úroků, nejvýše však po dobu 4 let, bez ohledu na dobu splatnosti úvěru. Výše příspěvku se stanovuje ve vazbě na teoretický splátkový kalendář úvěru, vycházející z předpokladu pravidelných konstantních splátek úvěru po dobu 4 let.

O poskytnutí příspěvku rozhoduje ČMZRB v závislosti na splnění podmínek a kritérií programu.

Při kombinované podpoře z více programů bude mít žadatel nárok na poskytnutí příspěvku na úhradu úroků maximálně do plné výše stanovené úrokové sazby konkrétního úvěru v době uzavření smlouvy.

Podpory budou vybraným žadatelům poskytovány na smluvním základě. Smlouva bude obsahovat druh a rozsah podpory, vázaný na plnění podmínek a kritérií programu. Její nedílnou součástí budou sankce za neplnění podmínek smlouvy.

4. Účast v dalších programech

Účast v tomto programu umožňuje kombinaci s dalšími programy, pokud není dále vyloučena (přičemž pro jejich vzájemnou kombinaci platí omezení uvedená v těchto programech). Je vyloučen souběh s programy PREFERENCE a KREDIT.

5. Doba trvání programu

Doba trvání programu není časově omezena. Realizace programu v průběhu roku je ohraničena objemem disponibilních finančních prostředků.

6. Organizační zabezpečení

Zájemci o účast v programu předkládají zpracovaný projekt na příslušném formuláři podle dispozic Českomoravské záruční a rozvojové banky, a.s.


Příloha programu REGENERACE

Městské památkové rezervace


Brno, České Budějovice, Český Krumlov, Domažlice, Františkovy Lázně, Horšovský Týn, Hradec Králové, Cheb, Jičín, Josefov, Jihlava, Jindřichův Hradec, Kadaň, Kolín, Kroměříž, Kuks, Kutná Hora, Lipník nad Bečvou, Litoměřice, Litomyšl, Loket, Mikulov, Moravská Třebová, Nový Jičín, Nové Město nad Metují, Olomouc, Pardubice, Pelhřimov, Plzeň, Praha, Prachatice, Příbor, Slavonice, Štramberk, Tábor, Telč, Terezín, Třeboň, Úštěk, Znojmo, Žatec

Městské památkové zóny


Praha 14 čtvrtí

Baba (P6), Barrandov (P5), Bubeneč + Holešovice + Dejvice (P6, P7), Buďánka (P5), Karlín (P8), Kralovice (P10), Nusle (P4), Ořechovka (P6), Rybáře (P7), Smíchov (P5), Staré Bohnice (P8), Staré Ďáblice (P8), Stará Hostivař (P10), Vinohrady + Vršovice + Žižkov (P2, P3, P4, P10)

Střední Čechy 25 měst

Bělá pod Bezdězem, Benátky nad Jizerou, Beroun, Brandýs, Stará Boleslav, Březnice, Čáslav, Český Brod, Jílové u Prahy, Kostelec nad Černými lesy, Kouřim, Mělník, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Mníšek pod Brdy, Nové Dvory u Kutné Hory, Nový Knín, Nymburk, Poděbrady, Sedlec-Prčice, Rakovník, Rožmitál pod Třemšínem, Slaný, Smečno, Velvary

Jižní Čechy 23 měst

Benešov nad Černou, Bechyně, Blatná, Dačice, Hořice na Šumavě, Chvalšiny, Kamenice nad Lipou, Kaplice, Netolice, Nová Bystřice, Nové Hrady, Pacov, Písek, Počátky, Rožmberk nad Vltavou, Soběslav, Trhové Sviny, Týn nad Vltavou, Vimperk, Vlachovo Březí, Vodňany, Volyně, Vyšší Brod

Západní Čechy 29 měst

Bečov nad Teplou, Bor u Tachova, Dobřany, Horažďovice, Horní Blatná, Horní Slavkov, Jáchymov, Karlovy Vary, Kašperské Hory, Klatovy, Manětín, Mariánské Lázně, Město Touškov, Ostrov, Planá u Mariánských Lázní, Poběžovice, Rábí, Rabštejn nad Střelou, Rokycany, Spálené Poříčí, Stříbro, Sušice, Tachov, Teplá u Mariánských Lázní, Toužim, Úterý, Valeč v Čechách, Velhartice, Žlutice

Severní Čechy 24 měst

Benešov nad Ploučnicí, Bílina, Budyně nad Ohří, Česká Kamenice, Česká Lípa, Český Dub, Dubá, Duchcov, Frýdlant v Čechách, Hodkovice nad Mohelkou, Chabařovice, Chomutov, Jablonec nad Nisou, Jablonné v Podještědí, Jiřetín pod Jedlovou, Kamenický Šenov, Klášterec nad Ohří, Krupka, Liberec, Louny, Nový Bor, Roudnice nad Labem, Šluknov, Teplice

Východní Čechy 36 měst

Brandýs nad Orlicí, Broumov, Bystré u Poličky, Česká Třebová, Dašice v Čechách, Dvůr Králové nad Labem, Havlíčkův Brod, Heřmanův Městec, Hostinné, Hradec Králové - moderní část, Chrást u Chrudimi, Chrudim, Jablonné nad Orlicí, Jaroměř, Jevíčko, Jilemnice, Králíky, Lanškroun, Letohrad, Luže, Náchod, Nový Bydžov, Opočno, Police nad Metují, Polička, Přibyslav, Rychmburk - Předhradí u Skutče, Sobotka, Svitavy, Trutnov, Turnov, Ústí nad Orlicí, Vrchlabí, Vysoké Mýto, Žamberk, Železnice u Jičína

Jižní Morava 37 měst

Boskovice, Brtnice, Brumov, Doubravník, Holešov, Fryštát, Ivančice, Jaroměřice nad Rokytnou, Jemnice, Jevišovice, Jimramov, Kyjov, Lomnice, Luhačovice, Moravské Budějovice, Moravský Krumlov, Náměšť nad Oslavou, Napajedla, Nové Město na Moravě, Polná, Prostějov, Slavkov u Brna, Strážnice, Telč - Staré Město, Třebíč, Třešť, Uherské Hradiště, Uherský Brod, Uherský Ostroh, Valašské Klobouky, Valtice, Velká Bíteš, Velké Meziříčí, Veselí nad Moravou, Vizovice, Vyškov, Zlín

Severní Morava 26 měst

Bílovec, Branná, Bruntál, Brušperk, Frýdek, Fulnek, Hlučín, Hranice, Javorník, Karviná, Kelč, Litovel, Místek, Mohelnice, Odry, Opava, Moravská Ostrava, Přerov - Horní Město, Šternberk, Štíty, Šumperk, Tovačov, Uničov, Valašské Meziříčí, Vidnava, Zlaté Hory


Památkové rezervace vesnického typu

Střední Čechy, Praha

Praha: Praha 5 - Stodůlky, Praha 6 - Ruzyně; Kladno: Třebíz; Mělník: Dobřeň, Nosálov, Nové Osinalice, Olešno; Mladá Boleslav: Mužský, Víska; Nymburk: Bošín; Praha - západ: Dobrovíz; Příbram: Drahenice

Jižní Čechy

České Budějovice: Holašovice, Malé Chrášťany, Mazelov, Plástovice, Záboří; Prachatice: Dobrá, Stachy, Vodice, Volary, Nahořany; Tábor: Klečaty, Komárov, Mažice, Vlastiboř, Zálší, Záluží

Západní Čechy

Cheb: Doubrava, Nový Drahov; Klatovy: Dobršín; Plzeň - město: Plzeň 2 - Božkov, Plzeň 2 - Koterov, Plzeň 8 - Černice; Rokycany: Ostrovec

Severní Čechy

Česká Lípa: Janovice, Lhota, Rané, Žďár; Děčín: Rumburk - Šmilovského ulice; Jablonec n. Nisou: Jizerka: , Železný Brod - Trávníky; Litoměřice: Starý Týn; Ústí nad Labem: Zubrnice

Východní Čechy

Chrudim: Hlinsko - Betlém; Jičín: Vesec; Náchod: Křinice; Semily: Horní Štěpanice, Lomnice n. Pop. - Karlov

Jižní Morava

Břeclav: Pavlov; Hodonín: Blatnice - Stará Hora, Petrov - Plže; Kroměříž: Rymice - Hejnice; Třebíč: Dešov; Uherské Hradiště: Veletiny - Stará Hora, Vlčnov - Kojiny; Žďár nad Sázavou: Krátká, Křižánky

Severní Morava

Bruntál: Heřmanovice; Olomouc: Příkazy; Opava: Lipina


Památkové zóny vesnického typu

Střední Čechy

Beroun: Korno, Mořinka, Olešná; Mělník: Střezivojice, Vidim, Jestřebice, Lobeč, Sitné; Mladá Boleslav: Březinka, Kluky, Loukov, Skalsko, Střehom; Nymburk: Pojedy, Sovenice, Vinice; Praha - východ: Lensedly; Praha - západ: Debrno; Příbram: Drahenice - Račany

Jižní Čechy

České Budějovice: Bavorovice, Bošilec, Božejov, Břehov, Dobčice, Dynín, Kojákovice, Lipanovice, Munice, Opatovice, Rožnov, Vitín, Zbudov; Český Krumlov: Čertyně, Krnín, Mirkovice, Pernek; Jindřichův Hradec: Lutová, Nová Ves, Pístina, Plačovice, Ponědrážka, Příbraz, Žíteč; Písek: Budičovice, Krašovice, Květov, Putim, Smrkovice, Tukleky, Varvažov, Zahrádka, Žebrákov; Prachatice: Chalupy, Lažiště, Libotyně, Mahouš, Třešňový Újezdec, Vitějovice, Zvěřetice; Tábor: Bechyňská Smoleč, Nedvědice, Ounuz, Svinky

Západní Čechy

Domažlice: Kanice, Klenčí pod Čerchovem, Pocinovice, Stráž, Trhanov; Cheb: Dolní Lažany; Karlovy Vary: Beranov, Kojšovice, Kosmová, Popovice; Klatovy: Břežany, Hradešice, Ostřetice, Poleň, Velké Hydčice; Plzeň - jih: Lipnice, Mítov, Řesanice, Tymákov, Zahrádka; Plzeň - město: Plzeň - Křimice, Plzeň 1 - k.ú. Bolevec, Plzeň 4 - k. ú. Bukovin, Plzeň 4 - k. ú. Červ. Hrádek, Plzeň 4 - k. ú. Loby, Plzeň 4 - k.ú. Újezd, Radčice; Plzeň - sever: Dolany, Dýšina, Hlince, Jarov, Kyšice, Lhota, Nynice, Olešovice, Radějov, Studená; Rokycany: Dobřív, Jablečno, Podmokly, Vejvanov; Sokolov: Dolní Rychnov, Královské Poříčí; Strakonice: Jiřetice, Kloub, Koječín, Křtětice, Kváskovice, Zechovice; Tachov: Horní Jadruš, Chodský Újezd, Pačín, Prostiboř, Zadní Chodov

Severní Čechy

Česká Lípa: Bukovin, Kravaře, Sloup, Tubož, Velenice; Děčín: Kamenická Stráň, Vysoká Lípa; Litoměřice: Brocno, Dolní Nezly, Chotiněves, Rašovice, Slatina, Soběnice, Srdov; Louny: Stekník

Východní Čechy

Havlíčkův Brod: Petrovice; Chrudim: Svobodné Hamry; Jičín: Karlov, Nové Smrkovice, Studeňany

Jižní Morava

Blansko: Veselka; Brno - město: Tuřany - Brněnské Ivanovice; Hodonín: Javorník - Kopánky, Vápenky; Třebíč: Boňov; Vyškov: Lysovice, Zvonovice; Znojmo: Šatov, Vratěnín; Žďár nad Sázavou: Ubušínek

Severní Morava

Bruntál: Malá Morávka, Stará Ves - Žďárský Potok; Frýdek - Místek: Komorní Lhotka; Olomouc: Rataje, Senička; Přerov: Lhotka u Přerova, Stará Ves; Šumperk: Dlohomilov, Jakubovice, Palonín; Vsetín: Velké Karlovice - m.č. Podťaté

2024 Úřad vlády ČR | O přístupnosti